7.2 Tehnike koje mogu pomoći u regulaciji stresa

 

U nastavku su opisane tehnike koje mogu pomoći u regulaciji stresa i boljem fokusu:  

Meditacija i svjesnost sadašnjeg trenutka

Radi se o vježbanju prisutnosti i bivanja u trenutku. Treba pokušati ne razmišljati ni o čemu drugom, osim o onom na što se sada osoba fokusira. To zahtijeva vježbu i ustrajnost, a može pomoći da umanjimo osjetljivost na distrakcije, bolje se fokusiramo i postanemo produktivniji. Meditacija potpomaže fokusiranju i uči nas kako ostati u trenutku i umanjuje stres. Treba odabrati bilo koji oblik meditacije koji vam odgovara i svakodnevno ga prakticirati. Može se i pridružiti određenim grupama uživo ili online. 

Tehnike dubokog disanja

Mogu pomoći kako bismo se opustili i ,,prodisali” neku stresnu situaciju. Treba udahnuti duboko kroz nos i pri tome brojati do četiri. Zadržati dah i brojati do četiri. Izdahnuti na usta i pritom brojati opet do četiri. Zadržati dah brojeći do četiri i potom krenuti ispočetka. Ponavljati ovu vježbu tri, četiri puta.  

Vizualizacija

Boljem fokusu pomaže ako svakog dana odredimo neki cilj koji želimo postići i vizualiziramo njegovo ostvarenje u što više detalja. 

Autogeni trening - Vanjska poveznica

Tehnika samopomoći koju je razvio njemački psihijatar, psihoanalitičar i hipnoterapeut – doktor Johannes Schultz. U pitanju je znanstveno dokazana tehnika relaksacije i samopomoći, a koristi se za duboko opuštanje koje unaprjeđuje tjelesno i psihičko zdravlje, oslobađa od štetnih posljedica stresa i poboljšava kvalitetu života. 

Progresivna mišićna relaksacija

Progresivna mišićna relaksacija je posebna tehnika opuštanja koja se koristi za otklanjanje negativnih utjecaja i posljedica stresa te kontrolu tjeskobe. U pitanju je znanstveno dokazana metoda relaksacije koja se temelji na nizu vježbi stezanja i opuštanja različitih mišićnih skupina cijelog tijela, čime se unaprjeđuje povezanost tijela i uma. 


 

Last modified: Friday, 3 November 2023, 5:14 PM