5.2 Koji su preduvjeti uspješnog vođenja na daljinu?
Istraživanje provedeno na sveučilištu Harvard, na početku pandemije, pokazalo je kako 40 % menadžera ima poteškoće s upravljanjem zaposlenicima na drugoj lokaciji. Njih 41 % priznalo je kako im je teško zadržati radnike motiviranima. Iz perspektive zaposlenika, tek njih 40 % smatra da ima primjerenu podršku vodstva kad rade od kuće.
Zbog toga, neki od ključnih preduvjeta za uspješno vođenje tima koji radi na daljinu su:
-
podrška menadžera – neovisno na kojoj lokaciji rade, članovi tima trebaju i iznimno cijene podršku svojih menadžera. Ona se treba osigurati kroz redovite pozive, online sastanke i formalne i neformalne razgovore. Ključno je da menadžer zna slušati i pokaže empatiju za probleme s kojima se susreće zaposlenik.
-
praćenje rezultata i davanje povratne informacije o učinku – potrebno je pomno pratiti rezultate, i to više nego pratiti osobe. Na taj način menadžeri neće ući u zamku mikromenadžmenta, već će redovito informirati tim i pojedince o rezultatima i diskutirati potrebu za poboljšanjem rezultata, ako postoji. Također, dobre rezultate potrebno je pohvaliti, i individualno, i timski. Važna je redovita povratna informacija u oba smjera.
-
redovita i jasna komunikacija – kako je navedeno u prethodnom poglavlju, važni su redoviti i strukturirani sastanci koji će pomoći timu da obavi posao, ali i da se poveže.
-
mentorstvo ili coaching te druge razvojne mjere – važno je imati na umu da se svaka osoba u timu treba razvijati. Početnicima će biti potrebno vodstvo menadžera, a iskusnijim zaposlenicima coaching pristup razvoju. Također, potrebno je za zaposlenike redovito organizirati individualne ili timske edukacije kako bi imali sve potrebne vještine i znanja za uspješno obavljanje posla. Coaching pristup dodatno može pomoći menadžerima da rade na motivaciji i angažiranosti zaposlenika i njihovom daljnjem razvoju.
Ako vodite tim na daljinu, postavite si sljedeća pitanja:
-
Koliko redovito komuniciram sa svojim zaposlenicima?
-
Jesu li naši sastanci strukturirani i produktivni i ostavljamo li vremena za neformalni razgovor?
-
Kada sam zadnji put za svoje članove tima organizirao/la edukaciju?
-
Imaju li novi članovi tima mentorsku pomoć?
-
Na koji način osiguravam podršku svim članovima tima te, pored redovnih sastanaka, koliko često organiziram pozive ili online sastanke s pojedinim članovima tima?
-
Kako komuniciram rezultate i koliko često dajem povratnu informaciju članovima tima?
-
Kad sam zadnji put zatražio/la povratnu informaciju od članova svog tima kako bi poboljšao/la svoj način rada?