5.1 Koje su prednosti, a koji izazovi vođenja tima na daljinu

Postoji niz prednosti, ali i određeni nedostatci kojih lideri koji vode timove na daljinu trebaju biti svjesni, kako bi na učinkovit način vodili i upravljali. Najprije su opisane prednosti, a potom i potencijalni nedostatci.  

Prednost br. 1: Zapošljavanje najtalentiranijih pojedinaca

Ako tim radi „na daljinu“, lider je u mogućnosti zaposliti najboljeg stručnjaka, neovisno gdje je trenutno lociran. Tim na ovaj način može biti raznolikiji, što je velika prednost u određenim područjima rada.  

Prednost br. 2: Veća produktivnost kao rezultat bolje ravnoteže posla i privatnog života

Ravnoteža posla i privatnog života može se poboljšati prelaskom na rad na daljinu. Primjer za to je ušteda vremena putovanja od kuće do posla. Bolja ravnoteža utječe na smanjenje stresa i veću produktivnost te usredotočenost na ono što je na poslu važno. Zaposlenicima je važno imati mogućnost fleksibilnosti u obavljanju svojih zadataka, pri čemu se mogu pobrinuti i za svoje privatne potrebe: djecu, roditelje te obavljanje svega potrebnog za posao. Na taj način njihovo zadovoljstvo raste, a time i njihova angažiranost u poslu.  

Prednost br.3:  Niža fluktuacija zaposlenika

Upravo spomenuto zadovoljstvo zaposlenika fleksibilnošću koju pruža rad od kuće utjecat će na zadržavanje zaposlenika, što je lideru tima vrlo važno kako bi osigurao stabilnost cijelog tima i stabilnost rezultata te povećanu produktivnost. Zaposlenici su manje u potrazi za novim poslom i okruženjem, ako su njihove potrebe u ovom smislu zadovoljene. S obzirom na to da danas mnogi poslodavci nude ovu fleksibilnost, bilo u potpunosti, bilo određeni broj dana u tjednu, to postaje određeni tržišni standard koji organizacije trebaju uzeti u obzir, ukoliko žele zaposliti najbolje ljude i zadržati ih.  

Prednost br. 4: Smanjenje troškova ureda i zajedničkih prostora

Pogotovo kad se određeni tim razvija i povećava se broj članova, to lideru može biti važna prednost. 

Nedostatak br. 1: Izgradnja timske kulture je otežana

U situaciji rada na daljinu lider će imati izazov kako potaknuti izgradnju odnosa između članova tima i njihovu bolju suradnju. Ovdje se lider treba dodatno potruditi da bi održavao redovitu komunikaciju putem digitalnih alata. Također, potrebno je organizirati redovite susrete uživo, s aktivnostima koje mogu pomoći izgradnji tima. Također, na formalnim sastancima potrebno je uzeti vrijeme kako bi se razgovaralo i neformalno i kako bi ljudi imali priliku bolje se upoznati.  

Nedostatak br. 2: Komunikacija je otežana

Vođenje tima koji radi na daljinu može značiti puno dodatnog truda oko komunikacije. To najviše dolazi do izražaja kad je potrebno nešto napraviti odmah ili ispraviti neku pogrešku. Može se dogoditi da su članovi tima manje spremni brzo odgovoriti na neki upit ili hitan zadatak. Važno je da se lider unaprijed dogovori s članovima tima o njihovoj dostupnosti za hitne pozive i zadatke. Pozitivno može biti što, radi otežane komunikacije, članovi tima postaju brže samostalniji i sami rješavaju probleme.  


 

Nedostatak br. 3: Individualan rad sa zaposlenikom je zahtjevniji   

Briga oko zadovoljstva, angažiranosti i razvoja pojedinog člana tima liderova je ključna odgovornost koja može biti vrlo zahtjevna radi komunikacije na daljinu. Može se dogoditi da lider propusti prepoznati da član tima ima problem s nekim zadatkom ili projektom, ako radi previše ili ako ne ispunjava postavljena očekivanja.  

Voditelj tima koji radi na daljinu treba uložiti svjestan trud kako bi tim bio produktivan i uspješan, imajući u vidu navedene prednosti i potencijalne nedostatke. Ako se uloži trud u komunikaciju i dobru organizaciju, rezultat može biti iznimno zadovoljan tim koji je uspješniji nego ikad.  

Na sljedećoj slici pogledajte rezultate istraživanja o tome koje su percipirane prednosti i nedostaci kod zaposlenika, vezano za rad na daljinu. Postotak se odnosi na postotak ispitanika koji je naveo određenu prednost ili određeni nedostatak.   

Izvor: https://improve.com.hr/hibridni-nacin-rada-je-buducnost/

Last modified: Tuesday, 21 November 2023, 8:58 PM