4.2 Neke tehnike asertivne komunikacije
Tehnike koje liderima mogu pomoći u usvajanju asertivnog obrasca ponašanja i komunikacije:
-
Korištenje JA poruka u komunikaciji, umjesto prozivanja drugih. Ustroj ili struktura rečenice, dane u sljedećim primjerima, pomoći će liderima učenju asertivnog komuniciranja: Kada se dogodilo…, ja sam se osjećao/la ..., volio/voljela bih da u budućnosti … Kad to kažeš, osjećam se/to na mene utječe …., volio/voljela bih…
-
Neverbalna komunikacija može puno pomoći liderima u asertivnosti. Treba sjediti ili stajati uspravno, prilagoditi ton glasa i izraz lica tako da budu ugodni, ali odaju dojam samopouzdanja.
-
Usredotočiti se na problem, a ne na osobu s kojom se razgovara. Ukoliko osoba prekida govor, potrebno je to adresirati i zamoliti za pažnju, bez optuživanja.
-
Pretvaranje negativnog upita u pozitivan: Umjesto Zašto se uvijek žališ na rokove?, pokušati Volio bih razumjeti., Imaš li nekih briga/primjedbi oko rokova? Koje su to?.
-
Potrebno je biti jasan i izravno komunicirati svoje zahtjeve.
-
Treba biti spreman prihvatiti i kritiku druge strane, kao i pozitivnu povratnu informaciju.
-
Potrebno je znati reći ne i držati se toga te postaviti granice, u skladu sa svojim potrebama.
Asertivnost se može unaprijediti. Lideri je trebaju vježbati kako bi postala prirodna i automatska u svakodnevnom poslu i komunikaciji s članovima tima i suradnicima.