4.1 Zašto je važno voditi na proaktivan način uz asertivan stil komunikacije
Učinkoviti lideri imaju više zajedničkih karakteristika, a jedna od ključnih jest da su asertivni, odnosno komuniciraju na asertivan način. Radi se o stilu komunikacije koji je vrlo snažan jer podrazumijeva da priopćimo (komuniciramo) svoje potrebe i ideje sa samopouzdanjem, što podrazumijeva da nismo pasivni, niti agresivni.
Ključno je dodati da se asertivnost ponekad pomiješa s agresivnošću, no kod asertivnosti mi se zauzimamo za sebe, bez ugrožavanja potreba drugog. Asertivnost je, kao što je prikazano u animaciji dolje, ,,zlatna sredina”.
Kako bi lideri mogli usvojiti asertivan stil komunikacije, trebaju se upoznati sa svim stilovima komunikacije: asertivnim, pasivnim i agresivnim stilom.
VJEŽBA
Pokušajte nastaviti niz ponašanja za svaki komunikacijski stil – pasivan, asertivan, agresivan. Putem “drag and drop” metode dodijelite svakom stupcu dodatna ponašanja za koja smatrate da pripadaju pojedinom stilu.
Asertivni lideri jasno iskazuju ciljeve i viziju tima i pomažu članovima tima da razumiju svoj doprinos toj viziji. To je važno, jer njihov siguran nastup kod drugih potiče razvoj povjerenja i motivaciju za rad prema zajedničkoj viziji.
Kako smo već naveli u prošlim poglavljima, donošenje odluka važna je odrednica učinkovitog vodstva. Asertivni lideri razumiju da neodlučnost može biti loša za napredak i može rezultirati propuštanjem prilika. Spremni su donijeti odluke, pri čemu se oslanjaju na vlastitu stručnost, stručnost svog tima, prošla iskustva, ali i intuiciju. To je važno, jer na ovaj način neće biti puno propuštenih prilika, a ako se dogodi i pogrešna odluka - što je izvjesno - cijeli tim može naučiti iz nje.
Asertivni lideri preuzimaju odgovornost za odluke i svoje ponašanje. To je važno, jer će biti spremni priznati i pogreške i učiti iz njih. Na taj način će i svom timu pokazati da je u redu pogriješiti, da je važno učiti i kontinuirano se razvijati. Ako lideri preuzimaju odgovornost, stvorit će kulturu u kojoj je preuzimanje odgovornosti poželjno ponašanje. Asertivni voditelji potaknut će i druge da se zauzmu za sebe i pokazivat će razumijevanje i empatiju za druge. Aktivno slušajući i podržavajući članove svog tima, izgradit će kvalitetnije odnose s njima i stvoriti okruženje u kojem se članovi tima osjećaju sigurno, uvaženo i podržano.
To je važno, jer će u takvom okruženju zaposlenici biti produktivniji i spremniji uložiti dodatan trud. U zahtjevnim ili kriznim situacijama uspješni lideri su oni koji su proaktivni i pokazuju emocionalnu snagu i stabilnost. Spremni su donijeti i teške odluke te će adresirati i nižu razinu učinka kod zaposlenika. Na taj način održavat će visoke standarde rada, ali i pravednost, jer će vrijediti ista pravila za sve članove tima. Važno je da lideri imaju mentalni sklop usmjeren prema rastu i razvoju, što podrazumijeva da će biti spremni preuzeti i određenu razinu rizika. Aktivno će stvarati okruženje u kojem je u redu eksperimentirati novim idejama, pomicati granice i izložiti se kalkuliranom riziku koji je unaprijed analiziran te se znaju moguće prednosti i nedostatci ishoda.
Što su mogući razlozi koji najčešće koče lidere da budu asertivni?
Jedna od najvećih prepreka prema asertivnoj komunikaciji je strah od konflikta, tj. negativnih posljedica konflikta, primjerice, neslaganje, ljutnja, odbijanje. Ali, kad izbjegavamo konflikt, to isto može dovesti do negativnih posljedica – frustracije, zamjeranja i manjka samopouzdanja. Važno je da lideri uvide da je učinkovitije biti asertivan i znati se nositi s reakcijama drugih na miran i konstruktivan način.
Često se dogodi da naprosto nemamo vještine kako asertivno komunicirati i pitamo se koje riječi koristiti, koji ton glasa, kako neverbalno podržati poruke. Važno je da lideri nauče i prakticiraju takozvane Ja poruke koje su sastavljene od tri dijela:
- Kada se to dogodilo
- JA sam se osjećao/la...
- Volio/voljela bih da ubuduće...
Može se dogoditi da smo odrasli u obitelji, zajednici ili društvu koje ne podržava asertivnost. Važno je poštivati različitosti i biti svjestan kako naša kultura može utjecati na asertivnost ili asertivnu komunikaciju. Također, našu asertivnost mogu omesti i neki emotivni okidači – naša prošla traumatična iskustva i slično. Možemo imati isti obrazac ponašanja kad ponovno dođemo u istu situaciju, možemo biti pasivni, agresivni, defanzivni i nećemo biti asertivni. Važno je prepoznati svoje emocionalne okidače i naučiti nositi se s njima na konstruktivan način. Ljudi su različiti i lideri će se susretati s ljudima koji će na njihovu asertivnost odgovoriti otporom, na agresivan način, manipulativno ili pasivno agresivno. Kako bi nadišli različitosti, lideri trebaju zadržati svoju asertivnost i raditi na kompromisu i postizanju win-win rješenja s drugima.
Zaključno, kako bi bili učinkoviti u vodstvu, potrebno je da lideri osvijeste moguće vlastite prepreke i zauzmu asertivan stav te asertivan pristup u komunikaciji.