6.1 Uspješno upravljanje vremenom kroz dobru prioritizaciju i fokus
1. Uspješno upravljanje vremenom kroz dobru prioritizaciju i fokus
Jedna od ključnih odlika uspješnih lidera je upravljanje vremenom. Peter Drucker, menadžment konzultant, rekao je: „Efikasnost je raditi stvari na pravi način, a efektivnost je raditi prave stvari.“ Upravo u drugom dijelu ove rečenice ključ je uspješnog upravljanja vremenom. Lideri trebaju znati prioritizirati aktivnosti, odnosno najviše vremena raditi ono što je njihov najvažniji posao. Da bi to mogli, prvo trebaju identificirati što je to najvažnije – koje su to aktivnosti koje će, ako ih ispune, najviše pridonijeti uspješnom rezultatu tima. Jer, ako su lideri reaktivni u ispunjavanju zadataka, neće se približiti onome što zaista žele ili trebaju ostvariti.
Sljedeća važna izjava je ona Stephena R. Coveyja: „Ključ je u tome da ne prioritiziramo stvari koje su već u našem rasporedu, nego da naše prioritete stavimo u raspored.“ ...a onda ćemo ostale zadatke dodati naknadno. Događa nam se da nam raspored popune aktivnosti i zadatci koji nisu najvažniji, ali su možda hitni pa uvijek nedostaje vremena za bavljenje onim što je bitno, ali nije možda toliko hitno. To može dovesti do toga da lideri samo „gase požare“ i sudjeluju previše u operativi.
Pročitajte sljedeće sugestije kako prioritizirati ono najvažnije i kvalitetnije upravljati vremenom:
-
uzmite 30 minuta tjedno za sebe i definirajte kojih je to 3 - 5 najvažnijih stvari koje vi i vaš tim trebate obaviti idući tjedan da biste bili učinkoviti, napravite raspored ovih zadataka u idućem tjednu i unesite ih u kalendar. Kada ste popunili kalendar ključnim aktivnostima na tjednoj bazi i dnevnoj bazi, možete popuniti ostatak svog kalendara. Ovih 30 minuta tjedno upišite u kalendar kao ponavljajući vremenski period dediciran za vaše planiranje.
-
napravite dnevni plan aktivnosti kako biste imali fokus na prioritete, a na kraju svakog dana napravite desetominutnu refleksiju, označite zadatke koje ste riješili, a one koje niste, prebacite na drugi termin.
-
u svoj raspored svakako dodajte i razvojne aktivnosti – sastanak s mentorom, coachem, edukaciju, čitanje literature ili slušanje podcasta. Također, razvojne aktivnosti planirajte i za svoj tim.
-
redovito punite svoje baterije - ako kontinuirano ulažete energiju u posao bez toga da tu energiju ponovo nadopunite, na kraju ćete biti manje učinkoviti. Osigurajte si dobar san, zdravije se hranite, krećite se i tako smanjite nivo stresa te, najvažnije od svega, provodite vrijeme sa svojom obitelji i prijateljima.
Otvoreno razgovarajte s drugima o svojim prioritetima, jer to može pomoći u nekoliko situacija:
-
osjećat ćete se odgovornijima za svoje ciljeve, jer ste ih izrekli naglas
-
možete utjecati na druge da se fokusiraju na isti način
-
iako znate što je važno vašem nadređenom, pomaže da provjerite jeste li usklađeni. Kada dobijete novi zadatak, razjasnite zajedno gdje da ga smjestite na vašu listu prioriteta – to pomaže da osvijestite i vi i nadređeni sve zadatke kojima žonglirate. Npr.:
Želim biti siguran da prioritiziram ispravno. Do kad je rok? Imam još dva važna zadatka, možda ću morati prilagoditi rokove, ako ovo preuzmem odmah.
-
često lideri govore kako nemaju usklađene ciljeve s kolegama unutar organizacije. Pitajte kolege za njihove ciljeve i možete li se osloniti na njihovu pomoć te ponudite svoju pomoć i suradnju.
-
naučite reći NE zahtjevima koji nisu u skladu s vašim ciljevima ili ne predstavljaju optimalno korištenje vašeg vremena. Razmišljajte ovako:
Reći NE je zapravo način da kažete DA, sebi i onome što je vama najvažnije.