6.1 Uspješno upravljanje vremenom kroz dobru prioritizaciju i fokus

2. Kako da ne radimo više, nego bolje i pametnije?

Sada, kad smo kao lideri odabrali naše prioritete, tj. one aktivnosti koje su najvažnije, trebamo moći zadržati fokus na njima. U tome će liderima najviše pomoći uspostavljanje rutine. Zašto je dobra rutina: 

  • osigurava ravnotežu posao - život 

  • omogućuje najbolju kognitivnu i emocionalnu kondiciju 

  • kada posao prestaje (uvijek ima posla), imamo vremena za privatni život 

  • smanjuje se prekovremeni rad 

  • možemo se fokusirati na kvalitetu, a ne samo na kvantitetu 

  • maksimizirat ćemo osam radnih sati. 

Ako osiguramo rutinu, bit ćemo produktivniji i samostalno i kao tim. Osigurat ćemo predvidljivost sebi i svim članovima tima i moći ćemo se bolje fokusirati. Za fokus je zapravo bitno kako funkcionira naš mozak. Gubitak fokusa događa se zato što naš mozak mora premještati pažnju prema svakoj novoj informaciji i pritom gubimo energiju, umaramo se, i na kaju dana osjećamo frustraciju radi toga što nismo uspjeli ostati fokusirani na najvažnije zadatke. Važno je znati da će naš mozak uvijek odabrati onaj najlakši zadatak kako bi čim prije dobio pozitivnu povratnu informaciju ili gratifikaciju. 
 
Zapitajte se što radite prvo kad dođete na posao? 
 
Većina ljudi na ovo pitanje odgovara s - odgovaram na e-poruke. A je li to zaista najvažnije s čime bismo trebali započeti dan? Ili postoje zahtjevniji i važniji zadatci za koje bi bilo dobro da ih se uhvatimo odmah na početku dana kad smo odmorni i puni energije. Stvar je u tome da mi osjećamo ugodu kad smo jednostavno i lako već u prvih sat vremena radnog dana odgovorili na pet e-poruka koje možda nisu niti hitne, niti bitne. Važno je da u danu prvo rješavamo ono što je najzahtjevnije i što traži najviše našeg truda.